Община Сливница е разположена в западна България, на юг от Стара планина. Тя е четиринадесетата по големина община в област София.
През нея преминават важни транспортни артерии, енергийни и телекомуникационни системи. Важно значение за развитието на общината имат железопътната линия София – Белград и автомобилния път София – Драгоман – Димитровград – Белград, които са част от транспортен коридор №10. Транспортната система, играе изключително важна комуникационна роля при осъществяване на икономическите взаимоотношения, както с общините в югозападна България, така и с цялата страна.
Общината обхваща 13 населени места с обща площ 187,4 кв. км. Това са град Сливница и селата: Алдомировци, Бахалин, Братушково, Бърложница, Гургулят, Гълъбовци, Драготинци, Извор, Пищане, Повалиръж, Радуловци и Ракита. Град Сливница е център на общината. Намира се в северозападната част на Софийската котловина на 30 км от София и на 25 км от границата на Република България със Сърбия.
Климатът е умереноконтинентален със средногодишни температури вариращи между 10 и 12 градуса и благоприятства за отглеждането на зърнени култури, фуражни култури и овощарство.
Релефът е с равнинно-хълмист характер като средната надморска височина е 716,6 м.
Общината е сравнително бедна на полезни изкопаеми. На територията й има находище на лигнитни въглища (с. Алдомировци). Лигнитните въглища са с ниско съдържание на сяра, което се отразява в по-малките количества серни окиси изхвърляни в атмосферата при тяхното горене.
Едно от най-големите находища в България на варовици е в община Сливница. В земните недра са открити и се експлоатират още глини, чакъли, пясъци, които намират голямо приложение в строителството.
В Сливнишкия район преобладават смолниците. В ниските планински стъпала на Градище, Бабин дел, Могила и Козяк са разпространени ливадно-канелените почви, а върху билните заравнености – кафяви и канелени горски почви.
Флората е сравнително разнообразна и богата. По високите планински ливади вирее букът. По планинските склонове има дъб, габър, клен, ясен, бор. Върху варовития терен виреят ценни билки като жълт и червен кантарион, лудо биле, подбела, сгорицвет, кукуряк. В Алдомировското блато се среща редкия растителен вид алдрованда.
Във фаунистично отношение целия край се характеризира с общоевропеиските животински видове – дива свиня, лисица, златка, заек, елен, сърна. Птичият свят е представен от ястреби мишелови, сойки, свраки, гарвани, пъдпъдъци, кукумявки, сови, бухали. В Алдомировското блато се срещат много редки видове водолюбиви птици – бойница, голям гмурец, малък гмурец, черноврат гмурец, дъждосвирец, бял щъркел, малка чайка и други.
Водните ресурси имат голямо битово и стопанско значение. По-голямата част от откритите водоизточници се използват за водоснабдяване, напояване, промишлени и битови нужди.
1 коментар към “Общи сведения за Община Сливница”
Връзки към тази страница
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Останалите коментари няма да бъдат публикувани!
Град Сливница се намира на 170 км от най-югозападната точка на България и на 152 км от най-северозападната точка на България, иначе казано сме точно – Западна България!Моля, поправете информацията, защото точно в Югозападната част на България, се намира село Сливница (да са живи и здрави жителите му )!